Events

Rd1 Paul Ricard, Όσα έγιναν στον 1ο αγώνα (video)

Ο Τζώρτζης κέρδισε 6 θέσεις στην κατάταξη και τερμάτισε 24ος στην πρεμιέρα της σεζόν

Ο πρώτος αγώνας του πρώτου γύρου του φετινού Italian Formula 4 Championship powered by Abarth ολοκληρώθηκε και αποτέλεσε ένα θετικό ξεκίνημα στη σεζόν για τον Τζώρτζη Μαρκογιάννη. Ο Έλληνας οδηγός που εκκίνησε από την 30η θέση του grid, κέρδισε 6 θέσεις κατά τη διάρκεια ενός αγώνα δίχως πολλά απρόοπτα στο Paul Ricard και τελικά είδε την καρό σημαία 24ος, ανάμεσα σε 37 ταλαντούχους οδηγούς.

Πως εκτυλίχθηκε ο αγώνας του Τζώρτζη
Μερικά λεπτά πριν από την εκκίνηση του αγώνα, άρχισε να βρέχει στο Le Castellet. Όλα τα μονοθέσια «φορούσαν» σλικ ελαστικά, άρα ο διευθυντής αγώνα αποφάσισε να υπάρξει εκκίνηση πίσω από το Αυτοκίνητο Ασφαλείας. Η βροχή δεν εντάθηκε, άρα μετά από μερικούς γύρους, το Αυτοκίνητο Ασφαλείας επέστρεψε στα pit και άρχισε η δράση στην πίστα.

Ο Τζώρτζης που ήταν 30ος στο grid, κέρδισε μία θέση όταν στον Γύρο 4, ο Lorenzo Patrese επισκέφτηκε τα pit. Ήδη ήταν εμφανώς ταχύτερος του teammate του, Nicolas Baptiste, μειώνοντας συνεχώς τη διαφορά τους. Αμφότεροι επωφελήθηκαν από το λάθος της Hamda Al Qubaisi και στον Γύρο 7, ο Έλληνας οδηγός προσπέρασε τον teammate του στην CRAM.

Στο γύρο 12, κέρδισε μία θέση κι έναντι του Pietro Armanni, ενώ είχε κυνηγούσε τον άλλο του teammate, Zanfari Suleiman. Μία ακόμα προσπέραση, έφερε τον 16χρονο στην 25η θέση της κατάταξης. Ωστόσο η αναρρίχηση δεν είχε ολοκληρωθεί. Στον προτελευταίο γύρο, ο Sebastian Montoya μπήκε στα pit, με τον Τζώρτζη πλέον 24ο.

Η νέα είσοδος του Αυτοκινήτου Ασφαλείας σήμαινε πως η δράση είχε ουσιαστικά τελειώσει, με τα μονοθέσια να κάνουν στο φινάλε σπριντ στην ευθεία εκκίνησης-τερματισμού του Paul Ricard. Ο Έλληνας οδηγός ήταν 9ος ανάμεσα στους 17 πρωτοεμφανιζόμενους στο θεσμό και ο καλύτερα πλασαρισμένος οδηγός της CRAM Motorsport.

Νικητής αναδείχθηκε ο Ρώσος οδηγός της Prema Powerteam, Kirill Smal. Ο Γερμανός Tim Tramnitz της US Racing και ο Βρετανός Oliver Bearman της Van Amersfoort Racing συμπλήρωσαν Top-3.

Τι είπε ο Τζώρτζης
«Άρχισε να ψιχαλίζει ένα δεκάλεπτο πριν την εκκίνηση, πράγμα που περιέπλεξε τα πράγματα καθώς δεν γνωρίζαμε αν ο αγώνας θα γίνει με στεγνό ή βρεγμένο οδόστρωμα. Η εκκίνηση λοιπόν έγινε πίσω από το Αυτοκίνητο Ασφαλείας, αν και οι ψιχάλες σταμάτησαν. Στους πρώτους γύρους δυσκολευόμουν να φέρω τα ελαστικά μου σε σωστή θερμοκρασία λειτουργίας, όταν όμως τα κατάφερα, βρήκα και ρυθμό. Άρχισα να κερδίζω θέσεις, είχα κάποιες πολύ ωραίες μάχες και παρότι δεν είμαι ευχαριστημένος από την 24η θέση, θεωρώ πως ήταν ένα βήμα μπροστά μετά την κακή μου θέση στο grid».

Τι ακολουθεί
Ο 2ος αγώνας λαμβάνει χώρα την Κυριακή, αρχίζει στις 11.40 και ο Τζώρτζης θα είναι 32ος στο grid. Μπορείτε να παρακολουθήσετε τον αγώνα LIVE εδώ.

Ο 3ος αγώνας λαμβάνει χώρα επίσης την Κυριακή, αρχίζει στις 17.10 και ο Τζώρτζης θα είναι 30ος στο grid (η σειρά εκκίνησης του τρίτου αγώνα βασίζεται στον δεύτερο καλύτερο χρόνο κάθε οδηγού στις κατατακτήριες). Μπορείτε να παρακολουθήσετε τον αγώνα LIVE εδώ.